Blaty z kamienia naturalnego – dlaczego warto w nie zainwestować?
Ekspert Rynku Nieruchomości
16.10.2024
Naturalne materiały są długowieczne i szlachetne, lecz wciąż budzą w inwestorach wiele wątpliwości. „Czy marmur na pewno nadaje się do kuchni? Przecież wszystko w niego wsiąka!” – takie opinie najczęściej wygłaszają osoby, które nie miały do czynienia z dobrym jakościowo surowcem albo… nie zaimpregnowały go odpowiednio. Zapraszamy do podróży po najpiękniejszych kamieniach naturalnych, które nadają się do użytku w kuchni i łazience.
Marmurowe blaty do kuchni i jadalni – czy ma to sens?
Marmur jest elegancki i niezwykle piękny – z tym zgodzi się chyba każdy inwestor i architekt. Wiele osób odrzuca jednak pomysł wykończenia nim kuchni czy łazienki ze względu na jego rzekomą trudność w utrzymaniu. Jaka jest prawda – czy blaty z kamienia naturalnego takiego jak marmur rzeczywiście nie sprawdzą się w kuchni? Sprawdzą się, lecz są nieco bardziej wymagające niż blaty z twardszego granitu. Marmur jest bardziej porowaty i miękki – bez impregnacji będzie więc wchłaniał rozlane płyny. Trzeba również uważać na kwasy i w miarę możliwości ograniczać rozlewanie na marmurowy blat soku z cytrusów czy octu. Ogromną zaletą marmuru jest jego ponadczasowość i uniwersalność – jest to surowiec, który pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego i nigdy nie wychodzi z mody. Ogromny wybór kolorów i żyłkowania pozwala idealnie dobrać go do kuchennych mebli czy płytek.
Blat granitowy – odporność i wytrzymałość na lata
Czy mimo zalet marmuru wciąż nie jesteś przekonany do zainwestowania właśnie w ten surowiec? Na rynku istnieją doskonałe naturalne alternatywy. Szczególnym powodzeniem, jeśli chodzi o kuchenne blaty z kamienia naturalnego, cieszą się granit i kwarcyt. Granit uważany jest za jeden z najlepszych surowców do kuchni, ponieważ:
- jest twardy, dlatego można na nim wykonywać wszystkie prace kuchenne;
- jest nienasiąkliwy, nie wchłania więc żadnych płynów;
- jest odporny na zarysowania, dlatego nawet jeśli zdarzy ci się pokroić coś na nim, nie będzie śladów;
- nie pęka, dlatego nic się z nim nie stanie, nawet gdy coś ciężkiego na niego spadnie;
- można go łatwo odnowić bez konieczności zdejmowania całego blatu;
- jest odporny na wysoką temperaturę, więc można na nim postawić gorący garnek czy patelnię;
- występuje w ogromnej liczbie kolorów i odcieni.
Granit nie należy do materiałów najtańszych, jednak inwestycja w taki kamień to koszt, który ponosisz raz, a przez kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt!) lat cieszysz się nieskazitelną wyspą czy blatem kuchennym. Naturalne materiały podnoszą prestiż mieszkania i dodają mu klasy. Granit występuje w takich kolorach jak biel, czerń, szarość, zieleń, róż, a nawet granat czy czerwień. Ze względu na jego niejednolitą strukturę każdy wykonany blat jest inny, co dodaje wnętrzom wyjątkowości.
Alternatywą dla kamienia są drewno oraz surowce sztuczne, np. laminaty. Drewno – choć prezentuje się pięknie i jest szlachetne – wymaga ogromnych nakładów pracy, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Laminaty z kolei nie wyglądają elegancko, a do tego są nieodporne na zarysowania – to materiał tańszy, lecz szybko tracący piękny wygląd i swoje właściwości.