Brudna kuchnia – ciekawe rozwiązanie czy zbędny trend?

Brudna kuchnia – ciekawe rozwiązanie czy zbędny trend?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

24.07.2024

Jeśli lubisz kuchnie, w których lśni czystością, na blacie nie stoją zbędne przedmioty, a materiały, którymi jest wykończona, przede wszystkim pięknie wyglądają – posiadanie brudnej kuchni to trend dla ciebie. Na czym dokładnie polega i czy w naszych czasach wciąż jest funkcjonalny? Wyjaśniamy.

Dwie kuchnie w jednym domu, czyli po co nam brudna kuchnia?

Brudna kuchnia to jeden z nowych trendów, które ostatnio obserwuje się w designie. Polega on na tym, że w domu aranżuje się 2 kuchnie: jedną, w której nie przyrządza się posiłków, nie myje naczyń oraz drugą, w której (jak wskazuje nazwa) wykonuje się wszystkie „brudne” prace. Są one ulokowane blisko siebie – tak naprawdę brudna kuchnia jest za drzwiami tej czystej, schludnej, estetycznej. Pełni ona często także funkcję spiżarni – w czystej kuchni nie ma bowiem zbyt wiele miejsca do przechowywania.

Czysta kuchnia jest wtedy pomieszczeniem typowo designerskim. Nie martwisz się, że w marmurowy blat wsiąknie olej, a drewniana podłoga będzie porysowana od ciągłej eksploatacji. 

Brudna kuchnia – skąd wziął się ten trend?

Trend na posiadanie dwóch kuchni nie jest niczym nowym – tzn. we współczesnym designie do tej pory się tego nie robiło, natomiast podział na miejsce, w którym opierza się kurczaki, myje warzywa i owoce, oraz na przestrzeń do spożywania posiłków istniał od bardzo dawna. Kiedyś nazywano to kuchnią letnią i zimową – dzisiaj brudną i czystą. Taki podział miał niegdyś znaczenie praktyczne – gotowanie na zewnątrz albo w innym pomieszczeniu sprawiało, że w domu nie unosiły się zapachy jedzenia i po prostu było czysto. Dziś wygląda to podobnie – choć większy nacisk kładzie się na aranżację: czysta kuchnia ma cieszyć oko.

Brudna/czysta kuchnia – funkcjonalne rozwiązanie?

Posiadanie brudnej kuchni to marzenie wielu osób pedantycznie dbających o porządek, a także tych, którzy uwielbiają design i nie bardzo zwracają uwagę na funkcjonalność zastosowanych w domu rozwiązań. 

Czy w praktyce taka opcja może się sprawdzić? Oczywiście – jeśli tylko masz możliwość wydzielenia przy kuchni kolejnego pomieszczenia, w którym będzie woda i odpowiedni metraż do przygotowywania posiłków – czemu nie? Tam zamkniesz pojemniki na śmieci, zmywarkę, lodówkę i wszystko to, czego nie chcesz codziennie widzieć. Wówczas zamiast typowej kuchni czystej, warto wydzielić strefę jadalnianą, która może być połączona z salonem – tam będziesz spędzać czas, spożywać posiłki, siedzieć przy kawie. 

Przeciwnicy dwóch kuchni w jednym domu twierdzą, że to przesada. Bo przecież ta czysta, piękna kuchnia będzie tylko na pokaz! Być może tak, ale dlaczego nie urządzić swojego domu tak, jak komuś podpowiada serce? Jeśli czysta kuchnia, w której popijasz kawę z przyjaciółką, nie patrząc na garnki w zlewie, jest twoim marzeniem, spełnij je.