Garderoba marzeń – 10 wskazówek, jak ją urządzić w mieszkaniu

Garderoba marzeń – 10 wskazówek, jak ją urządzić w mieszkaniu

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

21.03.2025

Jeśli marzysz o funkcjonalnej organizacji ubrań, przyda Ci się garderoba. Jednak jej urządzenie w mieszkaniu bez wydzielonego pomieszczenia może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy praktyczne wskazówki, które ułatwią jej urządzenie.

Garderoba otwarta kontra zamknięta szafa – co wybrać?

Jedną z opcji organizowania garderoby jest wersja otwarta, która nie ma drzwi i może stanowić przedłużenie wystroju sypialni. Takie rozwiązanie jest uniwersalne i sprawdza się zwłaszcza w mniejszych przestrzeniach. Tego typu garderoba pozwala na szybki przegląd ubrań, co jest szczególnie pomocne, gdy w pośpiechu kompletujesz strój. Otwarta szafa ma także zaletę związaną z jej ceną. Inwestycja będzie tańsza niż zamknięta szafa, ponieważ pozwala na wykorzystanie różnorodnych gotowych materiałów oraz modułowych konstrukcji.

Drugim rozwiązaniem stosowanym w mieszkaniach jest wysoka, zamknięta szafa, a w zasadzie zabudowa meblowa z drzwiami uchylnymi lub przesuwnymi. Jej główne zalety wiążą się z estetyką, jaką nadaje przestrzeni. Przestronna szafa za zamkniętymi drzwiami lepiej prezentuje się w miejscach dostępnych nie tylko dla domowników, ale i dla gości. Dlatego może służyć jako garderoba do przedpokoju, a nie tylko do sypialni lub pokoju dziecięcego. Poza tym ubrania i inne przedmioty przechowywane w takiej szafie pozostają chronione przed kurzem i brudem.

Jak urządzić garderobę marzeń? Praktyczne wskazówki

Zastanawiasz się, jak stworzyć funkcjonalną, nowoczesną i uporządkowaną garderobę w swoim mieszkaniu? Oto 10 wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie.

  1. Starannie przeanalizuj przestrzeń dostępną w mieszkaniu. Weź pod uwagę, w jakich pomieszczeniach i gdzie konkretnie (przy jakiej ścianie) może zostać zorganizowana garderoba.
  2. Ustal, czy wolisz otwartą, czy zamkniętą szafę. Kieruj się zasadą, że w przestrzeniach dostępnych dla gości, np. w przedpokoju, oraz w mieszkaniach osób, które nie mają czasu na regularne porządkowanie ubrań, najlepiej sprawdzi się zamykana szafa.
  3. Jeśli wolisz otwartą garderobę, w większej sypialni możesz postawić ściankę działową z płyt gipsowo-kartonowych. Po zamontowaniu tapicerowanych paneli od strony sypialni ścianka może pełnić funkcję wezgłowia łóżka.
  4. Sprawdź, czy gotowe meble ze sklepu wystarczą, aby stworzyć odpowiednią zabudowę. Weź pod uwagę, że nie zawsze wszystkie elementy do siebie pasują i pozwalają optymalnie zagospodarować przestrzeń.
  5. Jeśli masz taką możliwość finansową, skorzystaj z mebli wykonanych na zamówienie. Dzięki temu garderoba będzie idealnie dopasowana zarówno wymiarami, jak i praktycznymi rozwiązaniami do dostępnej powierzchni w mieszkaniu.
  6. Urządzając garderobę do przedpokoju, nie zapomnij o wieszakach na odzież wierzchnią oraz o siedzisku, które pozwoli wygodniej zakładać buty.
  7. Dopasuj styl garderoby do aranżacji mieszkania. Niech jej wygląd, zwłaszcza pod względem kształtu, faktur i kolorów będzie dobrany do projektu całego wnętrza.
  8. Dobrze zoptymalizuj przestrzeń w garderobie. Ustal, ile miejsca przeznaczyć na wieszaki, półki i szuflady. Warto wygospodarować wnęki na buty, biżuterię oraz inne drobne przedmioty.
  9. Jeśli to możliwe, zainwestuj w lustro na drzwiach szafy lub ścianie – najlepiej pełnowymiarowe, sięgające od stóp do głów. Pozwoli Ci to ocenić dopasowanie ubrań i dodatków oraz wygląd butów. Pamiętaj, że to świetne rozwiązanie do małych przestrzeni, ponieważ lustra odbijają otoczenie i sprawiają, że pomieszczenie wizualnie wygląda na większe.
  10. Zadbaj o dobre oświetlenie, które powinno być neutralne. Oprócz głównej lampy sufitowej możesz zdecydować się na oświetlenie punktowe, np. wokół lustra lub paski LED oświetlające wnętrze szafy.

Urządzenie garderoby w mieszkaniu pozwoli Ci zachować większy porządek i będzie praktyczne zarówno w małych, jak i dużych przestrzeniach.