Idea mixed-use – czy tak w przyszłości będą wyglądać miasta?

Idea mixed-use – czy tak w przyszłości będą wyglądać miasta?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

29.09.2024

Mixed-use to koncepcja urbanistyczna, o której coraz częściej słychać na rynku budowlanym. W dużym skrócie polega ona na tym, aby tworzyć osiedla, z których mieszkańcy w kilkanaście minut dotrą do szkoły, pracy, miejsca rekreacji i rozrywki. Czy da się w taki sposób budować miasta, czy jest to tylko utopijna wizja aglomeracji?

Definicja mixed-use nie istnieje

Idei mixed-use nie da się ująć w jedną definicję. To na tyle nowy koncept, że architekci, deweloperzy i urbaniści nie wypracowali jeszcze jednej, wspólnej definicji. Przyjmuje się, że jest to koncepcja budowania miast i osiedli, czasem nazywana koncepcją kompleksów wielofunkcyjnych. Chodzi w niej o to, aby ludzie nie tracili czasu na przemieszczanie się po mieście, a wszystkie sprawy byli w stanie załatwić w ciągu kilkunastu minut. By było to możliwe, wszystkie punkty muszą być rozlokowane na niezbyt rozległej przestrzeni. Zgodnie z zamysłem mixed-use, można stworzyć pojedyncze osiedle, całą dzielnicę, a nawet zaprojektować całe miasto.

Jak buduje się osiedla mixed-use?

Kiedy o osiedlu czy dzielnicy można powiedzieć, że powstało zgodnie z ideą mixed-use? Niektórzy łączą to z koncepcją miast 15-minutowych, zgodnie z którą powinieneś móc dotrzeć do pracy, sklepu czy miejsca rozrywki w maksymalnie 15 minut od wyjścia z domu. Na takich osiedlach czy dzielnicach, oprócz bloków mieszkalnych, musi znajdować się cała infrastruktura niezbędna do normalnego, codziennego funkcjonowania, czyli: placówki edukacyjne, sklepy, punkty usługowe, siłownie, baseny, restauracje czy bary.

Jakie zalety ma budowanie zgodnie z ideą mixed-use?

Koncept mixed-use zyskał wielu zwolenników – nie bez przyczyny. Do największych zalet tej idei należą:

  • oszczędność czasu – mieszkańcy nie muszą jechać na drugi koniec miasta, aby spotkać się ze znajomymi na kolację czy odwozić dziecka na basen zlokalizowany 3 dzielnice dalej;
  • tworzenie się lokalnych społeczności – korzystanie z miejsc, które są dostępne dla mieszkańców jednej dzielnicy czy jednego osiedla, sprawia, że ludzie nawiązują głębsze relacje, a nawet przyjaźnie;
  • ekologia – zlokalizowane niedaleko domu szkoły, biura, sklepy czy punkty usługowe nie wymagają dojeżdżania do nich samochodem; wystarczy wziąć rower czy nawet pójść na spacer, co przekłada się na mniejsze zanieczyszczanie środowiska i oczywiście zdrowie mieszkańców.

Z perspektywy przedsiębiorcy, który prowadzi salon fryzjerski, sklep lub punkt naprawy elektroniki, idea mixed-use może zapewnić firmie stałych klientów. Jeśli na osiedlu zaprojektowanym zgodnie z ideą mixed-use znajduje się szewc czy salon beauty, to najprawdopodobniej większość mieszkańców będzie korzystać właśnie z tych punktów.

Na bazie koncepcji mixed-use powstaje obecnie coraz więcej osiedli – deweloperzy rozumieją, że nie przyciągną inwestorów wyłącznie mieszkaniami. Ludzie szukają wygody i oszczędności czasu, a idea wielofunkcyjnych kompleksów stanowi idealną realizację tych potrzeb.