Jak urządzić pokój dla nastolatków?

Jak urządzić pokój dla nastolatków?

Ekspert Rynku Nieruchomości

10.10.2024

Pokój dla nastolatka to szczególne miejsce w domu. Wnętrze to musi łączyć w sobie przestrzeń do odpoczynku i nauki, a do tego odpowiadać wizualnie jego lokatorom. Czego nie może zabraknąć w takim pokoju i jak połączyć gust młodzieży z użytkowymi rozwiązaniami? Poznaj nasze wskazówki.

Najważniejsza zasada: pozwól młodzieży rządzić!

Jako rodzic być może masz konkretną wizję pokoju swoich dzieci. Możliwe, że chcesz, aby pasował do reszty mieszkania i współgrał z wybraną przez ciebie estetyką. Jednak dorastające dzieci mają często własny pomysł na siebie i swoją przestrzeń. Inspiruje ich popkultura, media społecznościowe, a czasem po prostu chcą mieć pokój zbliżony do tego, który widzą u swoich przyjaciół. Czy warto spierać się o design pokoju dla nastolatka? A może wyjściem jest urządzenie go tak, jak chcemy, bez pytania dzieci o zdanie? Ani jedna, ani druga opcja nie jest dobra. Pamiętaj, że twoja córka lub syn będzie spędzać w tym miejscu sporo czasu: uczyć się, odpoczywać, siedzieć ze znajomymi. Musi więc czuć się tam dobrze. Warto więc pozwolić nastolatkom urządzić swoją przestrzeń tak, jak sobie wymarzyli – oczywiście trzymając rękę na pulsie i proponując praktyczne rozwiązania.

Pokój dla nastolatków – podziel go na strefy

W swoim pokoju nastolatek będzie spać, relaksować się i uczyć. W miarę możliwości przestrzennych warto podzielić go na strefy: jedną do nauki, drugą do odpoczynku. Nie trzeba jednak oddzielać ich fizycznie ścianką czy parawanem. 

Dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej części innym kolorem czy też zrobienie symbolicznej granicy za pomocą tapety. Jeśli pokój jest spory, dwie strefy można rozdzielić lekkim w formie regałem na książki – nie przytłoczy pomieszczenia, a będzie funkcjonalnie rozgraniczać dwie części. Podział na strefę do pracy i do wypoczynku można zaznaczyć również oświetleniem.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie!

Właściwe oświetlenie to podstawa dobrze urządzonej przestrzeni. W przypadku pokoju dla nastolatka niezbędne są minimum 3 źródła oświetlenia:

  • lampa główna, która oświetli cały pokój,
  • lampka biurkowa, niezbędna do odrabiania lekcji,
  • lampka przy łóżku, która przyda się do czytania przed snem czy zasypiania.

W strefie zaaranżowanej do nauki powinno znaleźć się oświetlenie o barwie lekko chłodnej, która pobudza i ułatwia skupienie. W strefie odpoczynku, czyli przy łóżku czy fotelu, powinny znaleźć się lampy z żarówkami o barwie ciepłej, sprzyjającej relaksowi.

Kolorystyka pokoju dla nastolatków

Jakie kolory powinien mieć pokój dla nastolatków? Uznaje się, że nauce i relaksowi najbardziej sprzyjają jasne, stonowane barwy: beże, biel, pastele. Twój nastolatek może mieć jednak na ten temat odmienne zdanie i marzyć o pokoju w ciemnych czy bardziej energetycznych barwach. 

W tym przypadku warto pójść na kompromis – nie narzucać dziecku swojej wizji, ale jednocześnie zadbać, aby w pokoju dało się skupić na nauce. Obecnie na rynku dostępne są farby i tapety w rozmaitych kolorach i wzorach – jeśli twoja pociecha chciałaby ściany w kolorze granatu czy czerwieni, może warto wybrać bardziej stonowany odcień albo pomalować tak jedną ścianę? 

Choć nastolatkowie bywają uparci, czasem udaje się z nimi wynegocjować rozsądne rozwiązanie. W czasie urządzania ich pokoju, czyli oazy do nauki i relaksu, warto wspólnie ustalić budżet przeznaczony na aranżację i obowiązkowe elementy, np. odpowiednio oświetlone biurko.