Komórka lokatorska w bloku – zalety takiego rozwiązania

Komórka lokatorska w bloku – zalety takiego rozwiązania

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

23.03.2025

W ofercie sprzedaży mieszkań od dewelopera możesz znaleźć informację o możliwości zakupu komórki lokatorskiej. Na pierwszy rzut oka inwestycja w takie pomieszczenie może wydawać się zbędna. Jednak jeśli poznasz zalety takiego rozwiązania, przekonasz się, że w rzeczywistości jest inaczej. Sprawdź, dlaczego warto ją kupić.

Co to jest komórka lokatorska?

W bloku, zwłaszcza w nowoczesnej zabudowie wielorodzinnej, znajdują się komórki lokatorskie. Są to pomieszczenia o niewielkim metrażu, zazwyczaj od 2 do 4 m2, które stanowią integralną część nieruchomości, czyli przynależą do mieszkania. Traktowane są jako prywatne składziki. Komórki lokatorskie mogą znajdować się na tym samym piętrze, co lokal mieszkalny, ale nie tylko. Najczęściej umieszcza się je w podziemnej hali garażowej lub na strychu, rzadziej poza blokiem w osobnym budynku.

Czy każde mieszkanie w bloku ma komórkę lokatorską?

W starym budownictwie każde mieszkanie w bloku miało swoją piwnicę. Standardy jednak się zmieniły i współcześnie w nowoczesnych budynkach nie każdy może liczyć na komórkę lokatorską. Ich liczba jest ograniczona, co oznacza, że osoba, która jako pierwsza zdecyduje się na jej zakup, zyska dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Kupno komórki lokatorskiej oznacza, że staje się ona własnością nabywcy mieszkania. Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali komórka lokatorska jest częścią składową lokalu mieszkalnego, nawet wtedy, gdy znajduje się poza budynkiem. W związku z tym dodatkowe pomieszczenie zwiększa powierzchnię użytkową mieszkania, co ma związek z wyższymi opłatami eksploatacyjnymi do zarządcy oraz za podatek od nieruchomości.

Jak wygląda komórka lokatorska w bloku?

Typowa komórka lokatorska w bloku to małe pomieszczenie, którego ściany są murowane, wykonane z płyt kartonowo-gipsowych lub z metalowych, systemowych przegród.  Wnętrze takiego miejsca jest zabezpieczone drzwiami, które w zależności od zastosowanego rozwiązania mają swoje zalety i wady. Przykładowo drzwi pełne zapewniają większą prywatność i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale wówczas pomieszczenie musi być dobrze wentylowane i oświetlone.

W komórkach lokatorskich montuje się także drzwi ażurowe lub kratowe, które umożliwiają dobrą cyrkulację powietrza, ale nie chronią prywatności. W nowoczesnych inwestycjach, dla poprawy bezpieczeństwa, niekiedy montowane są dodatkowe systemy antywłamaniowe, np. zamki wielopunktowe, a strefa z komórkami jest stale monitorowana.

Jakie są zalety komórki lokatorskiej w bloku?

Zdarza się, że osoby zainteresowane zakupem mieszkania z rynku pierwotnego uważają, że komórka lokatorska w bloku to zbędny wydatek. Trzeba jednak zastanowić się, czy rzeczywiście dodatkowe pomieszczenie będzie nieprzydatne. Jeśli mieszkanie nie jest zbyt duże lub brakuje ogródka albo balkonu, może zaistnieć problem z przechowywaniem wielu rzeczy. 

Zalety posiadania komórki lokatorskiej dotyczą dodatkowej przestrzeni potrzebnej do przechowywania m.in.:

  • sprzętów sportowych np. nart, desek snowboardowych, rowerów, hulajnóg, sanek, wędek;
  • opon samochodowych na sezon letni i zimowy;
  • mebli ogrodowych, które trzeba poza sezonem chronić przed mrozem i śniegiem;
  • kosiarki, jeśli do mieszkania przynależy ogródek z naturalną trawą oraz narzędzi ogrodniczych typu sekator, nożyce itp.
  • ozdób świątecznych, choinki i innych rzeczy używanych do okazjonalnych dekoracji;
  • niepotrzebnych w danej chwili większych przedmiotów np. dywanu lub dodatkowych krzeseł;
  • zapasowych artykułów gospodarstwa domowego;
  • zrobionych zapasów przetworów.

Ponadto, dzięki temu, że w komórce lokatorskiej jest prąd, można przechowywać w niej rzeczy wymagające ładowania, np. akumulatory do narzędzi lub rowerów elektrycznych. Trzeba jednak zastanowić się, czy rzeczywiście dodatkowe pomieszczenie nie będzie przydatne.

Biorąc pod uwagę liczbę rzeczy, którymi ludzie się otaczają, nie warto rezygnować z zakupu komórki lokatorskiej. Mieszkając w bloku, szybko przekonasz się, jak bardzo przydatna jest każda dodatkowa przestrzeń.

W ofercie Victoria Dom znajdują się osiedla, na których jest możliwy zakup komórki lokatorskiej m.in. osiedle Metro Art w Warszawie.