Kraków: mieszkanie na wynajem – czy opłaca się kupić lokal na wynajem krótkoterminowy?

Kraków: mieszkanie na wynajem – czy opłaca się kupić lokal na wynajem krótkoterminowy?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

24.11.2024

Kupno mieszkania na wynajem w Krakowie cieszy się sporą popularnością, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo inwestycji. W końcu inwestowanie w nieruchomości to bardzo wygodna forma lokaty kapitału dla inwestorów. Jednak zakup mieszkania na wynajem krótkoterminowy nie zawsze jest tak oczywisty. Czy opłaca się kupić lokal z przeznaczeniem do wynajmowania go na weekend lub kilka dni? Sprawdź.

Krótkie pobyty a mieszkanie na wynajem w Krakowie – kto jest zainteresowany?

Znaczny wzrost cen za metr kwadratowy nieruchomości w tak dużych miastach jak Kraków świadczy o utrzymującym się silnym popycie na wynajem. To sugeruje, że rynek nieruchomości mieszkalnych pozostaje atrakcyjną inwestycją. Pojawia się jednak pytanie, czy Kraków to dobre miejsce na zakup mieszkania na krótkoterminowy wynajem?

Wynajem mieszkania w Krakowie na tydzień, na kilka dni lub na weekend cieszy się sporą popularnością. Dlaczego? Otóż w ciągu roku do stolicy Małopolski przyjeżdżają:

  • turyści, którzy chcą poczuć magię miasta o bogatej historii;
  • rodziny z dziećmi, które mają zamiar miło spędzić czas, korzystając z krakowskich lub pobliskich atrakcji;
  • pary, które poszukują romantycznego miejsca na wspólny odpoczynek;
  • biznesmeni, zagraniczni kontrahenci, uczestnicy konferencji, szkoleń itp. którzy poszukują przestrzeni do pracy;
  • studenci studiów zaocznych, podyplomowych, kursanci itd., którzy potrzebują noclegu w innym miejscu niż hotel.

To właśnie m.in. wszystkie te osoby są potencjalnie zainteresowane najmem mieszkania w Krakowie na krótki okres.

Wynajem krótkoterminowy – jak to działa?

W przypadku wynajmu sezonowego najemca (w tym przypadku gość) płaci dzienną kwotę za korzystanie z nieruchomości, a wszelkie pozostałe wydatki pokrywa właściciel. Zasadniczo pomiędzy stronami nie dochodzi do nawiązania długoterminowej umowy, a sam wynajem mieszkania można powierzyć pośrednikowi (np. obsługa konkretnej platformy ogłasza i zamyka transakcję). 

Oczywiście właściciel mieszkania może wynajmować je również bezpośrednio, co wiąże się z uzyskaniem wyższych przychodów. Jednak takie rozwiązanie wymaga od gospodarza samodzielnej dbałości o nieruchomość, a zwłaszcza nad utrzymaniem porządku w rezerwacjach, wyposażeniu mieszkania w niezbędne rzeczy oraz spełnianie wymagań najemców. W przeciwieństwie do wynajmu długoterminowego, w którym nieruchomość wynajmowana jest zazwyczaj na rok lub dłużej, w najmie krótkoterminowym lokal może zostać wynajęty nawet tylko na dobę.

Mieszkanie na krótki wynajem w Krakowie – czy opłaca się w to inwestować?

Wynajem krótkoterminowy mieszkania powinien odpowiadać zapotrzebowaniu osób zainteresowanych krótkotrwałym najmem. To oznacza, że ​​istotne jest, aby inwestycja była dobrze zlokalizowana i znajdował się w regionach o dużym natężeniu ruchu turystycznego, studenckiego lub biznesowego. Kraków jest idealnym miastem spełniającym te warunki.

Podstawową zaletą zakupu mieszkania w Krakowie na wynajem krótkoterminowy są zyski. Pobyt w takiej nieruchomości zazwyczaj bardziej opłaca się najemcy, ponieważ otrzymuje on dostęp do w pełni wyposażonego lokalu, ale płaci za nocleg mniej niż w hotelu. Stąd też tak duże zainteresowanie ofertami wynajmu krótkoterminowego. Zyski mogą być nawet o 50% wyższe w skali miesiąca w porównaniu do wynajmu długoterminowego. Za komfortowe mieszkanie w dobrej dzielnicy Krakowa w szczycie sezonu trzeba zapłacić nawet 600 zł za dobę lub więcej. Dlatego ta inwestycja poza wyższymi kosztami stałymi i tak jest opłacalna dla inwestora.

Należy pamiętać, że przy wynajmie na krótki okres istnieje ryzyko poniesienia przez wynajmującego strat, takich jak zniszczenie przedmiotów w domu przez najemcę, a nawet uszkodzenie elementów stałych np. ścian. Aby tego uniknąć, ważne jest podpisanie dobrze sporządzonej umowy najmu, nawet przy jednodniowym pobycie. Można również powierzyć gotowe do wynajęcia mieszkanie firmie, która zajmie się formalnościami, a tobie pozostanie jedynie cieszenie się dochodami.