Lokal gastronomiczny – jakie kryteria musi spełniać?
Ekspert Rynku Mieszkaniowego
09.12.2024
Decydując się na otwarcie lokalu gastronomicznego, musisz zdawać sobie sprawę ze standardów, jakie takie miejsce musi spełniać. Znajomość i dostosowanie się do podstawowych wymogów pozwoli Ci bez problemu przejść kontrolę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i rozpocząć prowadzenie działalności. Sprawdź, jakie to kryteria.
Kryteria formalne, czyli czego wymaga Sanepid?
Zanim otworzysz lokal gastronomiczny, bez względu na to, czy będzie to mała cukiernia, restauracja, stołówka, musisz spełnić określone wymagania formalne. Przede wszystkim trzeba uzyskać pozytywną opinię Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, właściwej dla miejsca prowadzenia działalności. Kwestie wymagań formalnych regulują konkretne ustawy i rozporządzenia. Zawarto w nich m.in. kryteria, które musi spełniać lokal, aby móc w nim prowadzić usługi gastronomiczne.
- Lokal musi mieć status lokalu użytkowego, a jeżeli go nie ma, należy zgłosić do organu administracji architektoniczno-budowlanej zmianę sposobu jego użytkowania.
- Jeżeli w lokalu będzie prowadzona gastronomia na miejscu, a nie tylko na wynos, muszą być 2 wejścia.
- Wymagane jest podłączenie lokalu do sieci wodno-kanalizacyjnej. Jeśli sieć wodno-kanalizacyjna nie jest dostępna, dopuszczalne jest korzystanie ze studni głębinowej z wodą przebadaną laboratoryjnie oraz odprowadzanie ścieków do szamb.
- Lokal gastronomiczny powinien spełniać określone parametry techniczne, m.in. mieć powierzchnię dostosowaną do rodzaju prowadzonej działalności, odpowiednią wysokość (zazwyczaj 3,3 m w sekcji produkcyjnej i 2,5 m w sanitariatach), dobrą wentylację i oświetlenie, wydajne ogrzewanie, odpowiednią liczbę okien i właściwą szerokość drzwi.
- Wykończenie wnętrz musi być dostosowane do zakresu działalności, wszystkie powierzchnie powinny pokrywać materiały łatwe do wyczyszczenia.
- W lokalu musi znajdować się zaplecze socjalno-sanitarne dla personelu oraz pomieszczenie gospodarcze wyposażone w przyłącze wodno-kanalizacyjne.
- Nie może zabraknąć oddzielnego WC dla klientów.
Kryteria indywidualne, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalu?
Oprócz wymagań formalnych należy także wziąć pod uwagę kwestie indywidualne, czyli to, czego oczekujesz od lokalu na wynajem lub sprzedaż. Przede wszystkim określ preferowaną lokalizację, która bezpośrednio wpływa na rentowność biznesu. Sprawdź, czy w pobliżu działają podobne lokale, jakie usługi są w deficycie, a jakie występują w nadmiarze. Wybierając miejsce na lokal gastronomiczny, zwróć uwagę na:
- otoczenie – istniejącą w pobliżu infrastrukturę handlowo-usługową, osiedlową, rozrywkową;
- widoczność – czy miejsce wyróżnia się spośród innych, czy widać je z drogi;
- dostępność – ważne są miejsca parkingowe, chodniki, bliskość przystanków autobusowych, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Jeśli trafisz na lokal usługowy w atrakcyjnej lokalizacji, przyjrzyj się bliżej jego parametrom technicznym. Ustal, czy metraż spełnia wymagania do zorganizowania przestrzeni roboczej oraz czy pomieści odpowiednią liczbę gości. Zwróć uwagę na funkcjonalność układu pomieszczeń, a zwłaszcza oddzielenie strefy kuchennej od sali gości. Pamiętaj również, że lokal gastronomiczny musi spełniać kryteria bezpieczeństwa. Istotne są zabezpieczenia przed włamaniem, systemy przeciwpożarowe, wyjścia ewakuacyjne i odpowiednie oznakowanie przestrzeni.
Bardzo ważne jest przestrzeganie przepisów i zwracanie uwagi na własne wymagania dotyczące lokalu, ponieważ zwiększa to szanse na sukces biznesu.
Szukasz lokalu usługowego z rynku pierwotnego na wynajem lub sprzedaż w Warszawie? Zależy Ci na doskonałej lokalizacji i nowoczesnej przestrzeni, która ułatwi prowadzenie biznesu? Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać lokal dostępny w ofercie Victoria Dom. Dopasujemy propozycje do Twoich wymagań. Napisz do nas lub zadzwoń, a nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.