Miejsce postojowe na zewnątrz czy garaż podziemny – co wybrać?

Miejsce postojowe na zewnątrz czy garaż podziemny – co wybrać?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

17.12.2024

Częstym problemem w miastach jest brak miejsc, w których można zaparkować samochód. Dlatego kupując mieszkanie, należy rozważyć opcję dokupienia miejsca postojowego lub parkingowego w garażu podziemnym. Rozwiązania te różnią się ceną, ale nie tylko. Co wybrać? Sprawdź.

Miejsce postojowe na zewnątrz a garaż podziemny – różnice

Miejsce postojowe i garażowe – te pojęcia na dobre zagościły w ofertach deweloperskich i często przez kupujących nieruchomości są używane zamiennie. Warto jednak mieć świadomość ich rozróżnienia, ponieważ zakup mieszkania z miejscem postojowym nie jest jednoznaczny z tym, że będziesz parkować samochód pod zadaszeniem.

Zgodnie z definicją parkingu jako wydzielonej powierzchni do postoju pojazdów, miejsce postojowe jest jego częścią. Nie ma tu zaznaczenia, czy ma być to parking zewnętrzny, zadaszony, czy podziemny. Zgodnie z przepisami, miejsca postojowe stanowią część parkingu, niezależnie od jego lokalizacji. Warto mieć jednak na uwadze, że najczęściej za miejsce postojowe uznaje się to znajdujące się na zewnątrz. Dlatego warto doprecyzować z deweloperem, co w jego ofercie oznacza miejsce postojowe. 

W kwestii miejsca garażowego sprawa jest prostsza. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się ono w garażu, zwykle podziemnym. Nie bez znaczenia jest ich budowanie poniżej poziomu gruntu, ponieważ stanowią efektywne i innowacyjne rozwiązanie problemu parkowania w gęsto zaludnionych obszarach miejskich oraz w centrach miast. Miejsca w garażu podziemnym umożliwiają parkowanie samochodu pod zadaszeniem, zazwyczaj na przypisanym do mieszkania stanowisku.

Parking na zewnątrz czy garaż podziemny – co wybrać?

Zdarza się, że miejsce postojowe na zewnątrz lub garażowe jest wliczone w cenę mieszkania, a innym razem trzeba zdecydować się na wybór i dopłacić do takiej inwestycji. Co w takiej sytuacji zrobić?

Miejsce postojowe na zewnątrz – wady i zalety

Parkowanie na zewnątrz to z pewnością ekonomiczna opcja – cena takiego miejsca będzie niższa niż tego pod zadaszeniem. Poza tym takie miejsce postojowe zapewnia większą elastyczność, gdyż można szybciej wyjechać z terenu posesji – zwłaszcza w tzw. godzinach szczytu. Bez wątpienia jest to też dobry wybór dla osób, które nie mają samochodu, ale chcą zapewnić parking dla swoich gości. 

Wadą takiej inwestycji jest mniejsze bezpieczeństwo pojazdu oraz narażenie na zmienne warunki atmosferyczne. Niestety parkowanie na zewnątrz zimą wiąże się z koniecznością odśnieżania samochodu i skrobania szyb.

Miejsce w garażu podziemnym – plusy i minusy

Inwestycja w garaż podziemny stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i funkcjonalność. Przede wszystkim umożliwia szybki i bezproblemowy dostęp do samochodu, eliminując konieczność wychodzenia z budynku, co ma znaczenie zwłaszcza przy niesprzyjającej pogodzie. Auta w garażu podziemnym są chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz niepożądanym dostępem osób trzecich. 

Wadą takiego rozwiązania bywa koszt, który często przewyższa zakup miejsca postojowego na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata, a także lokata kapitału, która procentuje. Samochodów przybywa, a o stanowiska parkingowe coraz trudniej. W przypadku sprzedaży lub wynajmu mieszkania z miejscem w garażu podziemnym cena rynkowa nieruchomości wzrasta.

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, które warto rozważyć w kontekście własnych potrzeb. W obliczu pogłębiającego się problemu z brakiem miejsc parkingowych w dużych miastach wykupienie miejsca w garażu podziemnym lub stanowiska na zewnątrz jest niezbędne i eliminuje trudności z codziennym parkowaniem auta.