Minimalizm w mieszkaniu – 7 trików, by zmniejszyć ilość rzeczy we wnętrzu
Ekspert Rynku Mieszkaniowego
16.11.2024
Idea minimalizmu w mieszkaniu jest prosta: mniej znaczy więcej. Jednak samo jej wykonanie przysparza wielu kłopotów. Jak zrezygnować z rzeczy, które wydają się „potrzebne”? Okazuje się, że nie jest to takie trudne, o czym się przekonasz, wykorzystując nasze triki!
Trik nr 1 – mniej ubrań
Na fotelu, na łóżku, na krześle, rzucone niedbale na podłogę – gdzie jeszcze masz ubrania, które nie mieszczą się w szafie? Jeśli chcesz utrzymać wnętrze w minimalistycznym stylu, musisz pozbyć się nadmiaru odzieży. Zacznij od porządków w garderobie i przejrzyj wszystko, co masz. Dobrym sposobem na segregację jest podzielenie tych rzeczy na 3 kategorie:
- zawsze używam;
- rzadko używam;
- nigdy nieużywane.
Rzeczy z punktu 2. i 3. przejrzyj jeszcze raz i zdecyduj, czy naprawdę będą jeszcze przydatne i niezbędne, czy też nadają się do podarowania komuś, wystawienia na sprzedaż, czy do wyrzucenia.
Trik nr 2 – koniec z sentymentami
Stare podręczniki ze szkoły, gadżety z urodzinowego przyjęcia, zabawki z dzieciństwa, nieaktualne gazety, prezenty, które przechowujesz w szafie lub w pudełku, bo ci się nie podobają. To wszystko tylko zagraca przestrzeń, a ty potem tracisz czas na sprzątanie. Dlatego odpuść, odłóż na bok sentymenty i pozbądź się naprawdę nieprzydatnych rzeczy.
Trik nr 3 – porządek w kuchni
Przestrzeń do gotowania i przyrządzania posiłków to jedno z najbardziej zagraconych miejsc. Czy wiesz, co temu sprzyja? Tendencja do kupowania mnóstwa niepotrzebnych akcesoriów kuchennych. Coś wpadnie ci w oko i kupujesz, a potem masz powielone przybory kuchenne lub gadżety, których nigdy nie używasz. Dlatego, jeśli zależy ci na zmniejszeniu liczby rzeczy w kuchni, przeprowadź analizę i zachowaj tylko to, co niezbędne do codziennego życia. Dzięki temu uprzątniesz blaty, które w minimalistycznym wnętrzu powinny pozostać jak najmniej zagracone. Porządki sprawią, że w szafkach i szufladach znajdzie się miejsce na potrzebne przedmioty.
Trik nr 4 – funkcjonalność mebli
Jeśli spojrzysz na aranżacje wnętrz w minimalistycznym stylu, zobaczysz, że nie ma w nich wielu mebli. Dlatego zwróć uwagę na te, które zajmują dużo miejsca, ale nie są tak naprawdę potrzebne. Ma to szczególne znaczenie w małych mieszkaniach. Wybierz wielofunkcyjne i kompaktowe meble, które pomogą zoptymalizować otoczenie. Rozkładane sofy z funkcją spania, składane stoły, półki lub komody z szufladami zamiast niefunkcjonalnego stolika-konsoli, to doskonały sposób na utrzymanie porządku i maksymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego.
Trik nr 5 – efektywna organizacja
Rzeczy, które pozostawisz, musisz uporządkować w bardziej funkcjonalny i praktyczny sposób. Zmniejszając ich liczbę we wnętrzu, masz większą swobodę w bardziej efektywnym organizowaniu tego, co pozostaje. Wykorzystaj wiszące półki i nisze w ścianie do przechowywania niezbędnych przedmiotów w zasięgu ręki. W przypadku przedmiotów, takich jak dokumenty, przybory kuchenne lub akcesoria osobiste, zainwestuj w pudełka i organizery, które pomogą utrzymać wszystko w porządku, ale wizualnie nie przeciążą przestrzeni.
Trik nr 6 – regularne porządki
Jeśli chcesz utrzymać minimalizm w mieszkaniu, musisz polubić się z porządkami. Poświęć 10–15 minut dziennie lub godzinę tygodniowo na przegląd wnętrza i zapanowanie nad porządkiem. Przede wszystkim utrzymuj powierzchnie stołów i stolików kawowych wolne od niepotrzebnych przedmiotów. Upewnij się, że nie gromadzisz nieprzydatnych rzeczy w ukrytych miejscach. Pamiętaj również o ogólnym sprzątaniu. Minimalistyczne wnętrze to przestrzeń czysta i zadbana, więc regularne odkurzanie i ścieranie kurzu jest niezbędne.
Trik nr 7 – zasada „jedno przychodzi, jedno odchodzi”
Możesz uniknąć kumulowania rzeczy w przyszłości, stosując zasadę, w której za każdym razem, gdy kupujesz nową rzecz, musisz przekazać lub wyrzucić podobną, którą już masz. Dzięki temu utrzymasz równowagę i zapobiegniesz zapełnieniu domu niepotrzebnymi przedmiotami.
Pamiętaj, że minimalizm polega przede wszystkim na dokonywaniu świadomych wyborów dotyczących tego, co chcesz mieć w swoim mieszkaniu.