Projektowanie biofilne – wnętrza inspirowane naturą
Ekspert Rynku Mieszkaniowego
10.03.2025
W miastach jest coraz więcej budynków, a coraz mniej terenów zielonych. Dlatego, aby ożywić pierwotną więź człowieka ze środowiskiem, rozwijają się nowe trendy. Wśród nich wyróżnia się projektowanie biofilne, które nie tylko przywraca człowiekowi kontakt z naturą, ale także pozwala na tworzenie zdrowych i komfortowych wnętrz. Zobacz, na czym to polega.
Projektowanie biofilne – co to takiego?
Termin biofilia, w dosłownym tłumaczeniu ze starożytnej greki, oznacza „miłość do życia i wszystkiego, co żyje”. Jest to podejście mające na celu budowanie głębokiej więzi człowieka z naturą. Projektowanie biofilne to sposób na integrację świata przyrody ze światem nowoczesnym. Skupia się na tworzeniu zdrowszego i bardziej zrównoważonego środowiska.
W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na zwolnienie tempa życia i powrót do natury. Zapracowany tryb życia, stres, a także wybuch pandemii wzmocniły te problemy. Rozwój znaczenia pracy zdalnej sprawił, że zaczęto zwracać większą uwagę na stworzenie w domu komfortowego środowiska, w którym można spędzać większą część dnia. Dlatego też projektowanie biofilne zyskało popularność, zwłaszcza wśród osób dbających o zdrowie i komfortowe wnętrza, a trend ten nie traci na znaczeniu.
Jakie korzyści daje projektowanie biofilne?
Trend projektowania biofilnego promuje interakcję między ludźmi a środowiskiem, która przynosi wiele korzyści. Wprowadzenie do wnętrza elementów natury to przede wszystkim:
- bliskie połączenie z przyrodą – zwłaszcza jeśli w natłoku codziennych zajęć nie ma czasu na kontakt z nią poza domem;
- redukcja stresu – przestrzenie stają się jeszcze piękniejsze i wygodniejsze, więc zachęcają do regeneracji sił w domowym zaciszu;
- większa produktywność – np. wykorzystanie naturalnego światła pomaga stworzyć komfortowe, mniej męczące środowisko do pracy;
- relaks i kreatywność – bodźce węchowe, wzrokowe i słuchowe (np. z miniaturowych fontann wodnych) pomagają zrelaksować mózg oraz pobudzają kreatywność i koncentrację;
- lepsze samopoczucie – rośliny w mieszkaniu poprawiają czystość powietrza, którym oddychasz.
Jak urządzić wnętrza inspirowane naturą?
Każdy może zamienić biuro, firmę, a nawet własny dom lub mieszkanie w miejsce przyjazne naturze. Do tego nie są potrzebne wielkie inwestycje. Istnieje wiele sposobów, które pozwalają stworzyć wnętrza inspirowane naturą. Sprawdź kilka pomysłów.
- Wykorzystaj przestrzeń zewnętrzną na ekologiczne rozwiązania
Balkon, ogródek wraz z ogrodzeniem czy mur przy tarasie – możesz wykorzystać różne miejsca w przestrzeni zewnętrznej, by wprowadzić eko rozwiązania. Nie rezygnuj z sadzenia ziół, niektórych warzyw i owoców, krzewów lub posiadania pięknych kwiatów. Już samo patrzenie na rośliny za oknem poprawi Ci samopoczucie.
- Wpuszczaj do wnętrza słońce
Naturalne oświetlenie jest czynnikiem wpływającym na dobre samopoczucie. Staraj się maksymalnie wykorzystać ilość naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia. W dzień nie zasłaniaj okien, wpuść do wnętrza słońce, a wieczorem korzystaj z lamp o niskim natężeniu światła.
- Postaw na materiały naturalne
Projektowanie biofilne kładzie nacisk na wykorzystanie w aranżacji drewna, kamienia i naturalnych tekstyliów. Zwróć uwagę na to, z czego wykonane są nie tylko meble, ale także podłogi. Pamiętaj, że materiały naturalne pięknie wyglądają i są zdrowsze dla człowieka.
- Pokochaj rośliny we wnętrzu
W przestrzeni inspirowanej naturą nie może zabraknąć żywych roślin. Mogą to być zarówno kwiaty doniczkowe, jak i cięte. Jeśli masz miejsce, stwórz żywą ścianę z roślin w salonie lub sypialni. Możesz do tego wykorzystać gotowe regały z wbudowanymi doniczkami. Takie rozwiązanie ładnie się prezentuje, a do tego doskonale oczyszcza powietrze.
- Otaczaj się odprężającymi kolorami
Wnętrza inspirowane naturą muszą być nasycone kojarzonymi z nią kolorami. Mile widziane są barwy ziemi, delikatne zielenie i uspokajające błękity, które wnoszą do przestrzeni świeżość i optymizm. Dzięki nim stworzysz relaksujące oraz ponadczasowe wnętrze.
Komfortowe i harmonijne wnętrza to pierwszy krok w kierunku lepszej jakości życia. Możesz to sobie zapewnić poprzez wprowadzenia natury do domowej przestrzeni.