Remont mieszkania – co można zrobić samodzielnie?

Remont mieszkania – co można zrobić samodzielnie?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

22.07.2024

Jeśli czeka cię remont mieszkania, być może szukasz sposobów na to, aby przeprowadzić go jak najbardziej budżetowo. Nic dziwnego – zarówno robocizna, jak i materiały wykończeniowe są drogie. Czy warto więc zainwestować w droższe materiały i meble, a część remontu przeprowadzić samodzielnie? Analizujemy.

Kiedy zabrać się za remont samodzielnie?

Mało kto ma wystarczające umiejętności, aby wyremontować mieszkanie samodzielnie – mowa oczywiście nie o specjalistach od tzw. wykończeniówki, ale osobach, które na co dzień pracują w innych branżach. Jeśli jednak należysz do osób, które lubią majsterkować i chętnie robią różne naprawy w domu, w czasie remontu możesz pewne prace wykonać samodzielnie. Przydatnym pomocnikiem będzie internet – znajdziesz w nim instrukcje przeprowadzenia prawie wszystkich prac!

Jakie prace w czasie remontu można wykonać samodzielnie?

Jeśli czujesz się na siłach, nie ma przeciwwskazań, aby pewne prace remontowe zrobić samodzielnie. Pamiętaj jednak, żeby zabierać się za takie zadania, w przypadku których ewentualne nieudane wykonanie nikomu nie zagrozi.

  • Malowanie ścian – profesjonaliści pewnie pomalują ściany szybciej, a może i równiej, ale jeśli chcesz zaoszczędzić, zabierz się za to sam. Nie potrzebujesz ani specjalnego sprzętu, ani umiejętności.
  • Położenie paneli – z układaniem paneli poradzi sobie każda, nawet najbardziej niedoświadczona osoba. Potrzebne będzie do tego jedno specjalistyczne narzędzie: wyrzynarka albo tzw. gilotyna, którą dotniesz panele tak, aby idealnie pokryły podłogę. 
  • Położenie tapet – w przypadku tego zadania największym ryzykiem jest przyklejenie tapety krzywo. Choć nie będzie to wyglądało ładnie, nikomu nie zagrozi. Potrzebne będą klej, nożyk do tapet i anielska cierpliwość.
  • Skręcanie mebli – choć taka usługa jest bardzo wygodna, przy odrobinie cierpliwości wszystkie domowe meble skręcisz sam. Zaleta – znaczna oszczędność pieniędzy, wada – duża ilość czasu, którą musisz na to poświęcić.
  • Sprzątanie po remoncie – nie ulega wątpliwości, że sprzątnięcie bałaganu po remoncie to jedna z najmniej przyjemnych czynności. Jednocześnie jest to praca, za którą ekipy sprzątające całkiem sporo liczą – szczególnie jeśli jest to mycie okien i podłóg ubrudzonych poremontowym pyłem. Chcąc więc zaoszczędzić, nie wynajmuj osób do sprzątania, ale zaplanuj to samodzielnie.

Co w trakcie remontu zostawić fachowcom?

W czasie remontu absolutnie nie zabieraj się za instalacje – hydrauliczną czy elektryczną. Błąd przy ich naprawie, wymianie czy montażu poszczególnych elementów może sprawić, że nie będą działały właściwie albo wręcz zagrożą bezpieczeństwu domowników. Poza tym wymiana źle położonej instalacji to dużo większy koszt niż zatrudnienie od razu doświadczonego specjalisty. Choć dobry elektryk czy hydraulik nie jest tani, akurat na tym nie warto oszczędzać.

 

Czas na remont? Jeśli chcesz na nim zaoszczędzić, część prac wykonaj samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby „nie porywać się z motyką na słońce” – samemu zrobić tylko to, w czym czujesz się pewnie. Ekipa, która będzie musiała poprawić ewentualne nieudane prace, policzy sobie pewnie całkiem sporo.